Bota

Protestoi kundër luftës, gazetarja akuzohet si spiune: Pati një telefonatë me…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:58 - 21/03/22 |
Opi Nion

Marina Ovsyannikova, një gazetare ruse e cila doli kundër luftës në Ukrainë është akuzuar si spiune britanike.

Kreu i lajmeve në kanalin kryesor televiziv shtetëror të Rusisë e ka dënuar si “tradhti” protestën e saj kundër luftës. Ovsyannikova doli në transmetim të drejtpërdrejtë më 14 mars me një pankartë që lexonte “jo luftë” dhe më vonë u arrestua dhe u gjobit me 30,000 rubla (219 £; 288 dollarë).

Duke folur në Channel One, kreu i lajmeve Kirill Kleymenov tha se “një shpërthim emocional është një çështje, por tradhtia është një çështje krejt tjetër”.

Kleymenov pretendoi se pak para protestës së saj Ovsyannikova foli me ambasadën britanike. Ai tha gjithashtu se avokati i saj ishte paraqitur në studiot televizive dhe se ky ishte “një veprim i planifikuar”.

Ai tha: ” Ovsyannikova  na ka tradhtuar të gjithëve… ftohtësisht, në këmbim të një bonusi”.

Pas