Bota

 Protestat kundër pasaportës, qytetarët përplasen me policinë në Francë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:51 - 24/07/21 |
Opi Nion

Nën thirjet “liri, liri!”, dhjetëra mijëra njerëz marshuan sot në Francë, kundër masave të miratuara nga qeveria për të luftuar epideminë e rikthyer nën ndikimin e variantit Delta.

Policia vlerësoi se numri i protestuesve ishte 11,000 në Paris dhe gati 150,000 në qytete duke Marsejën, ku mijëra njerëz në çdo moshë demonstruan duke thirrur: “ne nuk e duam certifikatën tuaj”.

Në Paris, oficerët e policisë me motorë dhe protestuesit u përplasën në incidente sporadike, raporton Agjencia Franceze. Pamjet treguan se policia po përpiqej të zmbrapsë protestuesit pranë stacionit të trenit St. Lazarus të kryeqytetit, pasi protestuesit shtynë një motor me dy oficerë policie.

Pamjet televizive treguan një prani të fortë policore në rrugët e qytetit. Përplasjet midis policisë dhe protestuesve shpërthyen gjithashtu në Ilysia Pedion Avenue, ku u përdor gaz lotësjellës dhe trafiku u ndalua./Opinion.al

Pas