Aktualitet

Protesta sot pasdite/ Ambasada e SHBA-qytetarëve amerikanë: Shmangni këto zona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 06/10/21 |
Opi Nion

Ambasada Amerikane në Tiranë ka njoftuar qytetarët e saj që të shmangin zonat ku do të mbahet sot tubimi apo protesta e paralajmëruar kundër rritjes së çmimit të naftës dhe produkteve të tjera ushqimore.

Sipas ambasadës, qytetarët amerikanë këshillohen të shmangin çdo tubim të madh në qytet, pasi sipas tyre shumë organizime të mëdha publike mund të zhvillohen në mënyrë paqësore, por situata mund të ndryshojnë shpejt dhe në mënyrë të paparashikueshme.

Njoftimi i plotë:

Vendndodhja: Përpara zyrës së Kryeministrit në Bulevardin “Deshmoret e Kombit” në Tiranë (pika e njoftuar e grumbullimit)

Data/Koha: E Mërkurë 6 Tetor 2021, 5:00 pasdite

Ngjarja: Një protestë është paralajmëruar për këtë pasdite në zyrën e Kryeministrit. Kjo protestë mund të migrojë në vende të tjera në Tiranë, ose tubime të ngjashme mund të shfaqen në pjesë të tjera të qytetit. Kohëzgjatja e mbledhjes së pritshme është e panjohur. Qytetarët amerikanë këshillohen të shmangin çdo tubim të madh në qytet. Ndërsa shumë ngjarje të mëdha publike mund të zhvillohen në mënyrë paqësore, disa situata mund të ndryshojnë shpejt dhe në mënyrë të paparashikueshme. Monitoroni mediat lokale dhe ndiqni udhëzimet e autoriteteve vendore të zbatimit të ligjit për informacionin më të fundit.

Veprimet për tu ndërmarrë:

  • Shmangni tubimet e mëdha dhe çdo zonë ku demonstratat janë të pashmangshme ose të vazhdueshme.
  • Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj.
  • Monitoroni mediat lokale për përditësime.

 

 

Pas