Kronikë

Protesta në PD/Prokuroria kërkon lirimin nga qelia për 34 të arrestuarit (Emrat)


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:41 - 11/01/22 |
Opi Nion

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar lirimin nga qelia të 34 protestuesve të arrestuar më 8 janar, në protestën e organizuar para selisë së Partisë Demokratike, nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Sipas “News24”, organi i akuzës ka kërkuar masën e sigurisë “Arrest shtëpie” për 5 nga të arrestuarit, ndërsa për të tjerët masën e sigurisë “Detyrim me paraqitje”.

Ishte planifikuar që masat e sigurisë të përcaktoheshin sot, por për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore të gjyqtares, seanca do të zhvillohet nesër në orën 10:00.

Në dosjen e prokurorisë përshkruhet me detaje roli i gjithsecilit prej të arrestuarve, nga ku rezulton që mbështetësit e Berishës me mjete rrethanore, trapan, varre etj kanë dëmtuar dyert dhe kanë tentuar të hyjnë brenda në seli.

Ndërsa mbështetësit e Bashës kanë goditur me sende të forta protestuesit dhe kanë hedhur mbi ta lëndë të ndryshme. Prokuroria është duke hetuar për të vërtetuar se çfarë lënde u përdor nga brenda selisë së Partisë Demokratike, në drejtim të protestuesve.

Mësohet se shtetasit nga Gjakova  kanë mohuar përfshirjen në protestë duke pretenduar se ndodheshin në Tiranë pasi do të përcillnin një të afërmin e tyre në Norvegji.

Masat e kërkuara nga Prokuroria për 34 të arrestuarit:

 1. Shaban Halili, detyrim paraqitje
 2. Gentjan Lamnica, detyrim paraqitje
 3. Agron Gjura, detyrim paraqitje
 4. Xhevahir Georgiev, arrest në shtëpi
 5. Alban Zaimi, detyrim paraqitje
 6. Arkimed Lushaj, detyrim paraqitje
 7. Hajredin Gjura, arrest në shtëpi
 8. Denis Luku, arrest në shtëpi
 9. Valdrin Dervishaj, detyrim paraqitje
 10. Arben Dervishaj, detyrim paraqitje
 11. Orges Dervishaj, detyrim paraqitje
 12. Qendrim Dervishaj, detyrim paraqitje
 13. Arben Dervishaj, detyrim paraqitje
 14. Selman Krasniqi, arrest në shtëpi
 15. Albano Stolaj detyrim paraqitje
 16. Ber Begeja, detyrim paraqitje
 17. Dyleman Marku, arrest në shtëpi
 18. Emiliano Çekini, detyrim paraqitje
 19. Gjon Pepaj, detyrim paraqitje
 20. Klavdo Çekini, detyrim paraqitje
 21. Armando Çardaku, detyrim paraqitje
 22. Agustin Pali, detyrim paraqitje
 23. Oltion Zenelaj, detyrim paraqitje
 24. Albi Peti, detyrim paraqitje
 25. Arian Mezini, detyrim paraqitje
 26. Stivi Luku, detyrim paraqitje
 27. Orian Meta, detyrim paraqitje
 28. Sokol Ndreu detyrim paraqitje
 29. Vendim Demaj, detyrim paraqitje
 30. Agim Deda detyrim paraqitje
 31. Ardian Myrto, detyrim paraqitje
 32. Ylli Gosturani, detyrim paraqitje
 33. Armando Alldervishi detyrim paraqitje
 34. Mirash Rrathtori, detyrim paraqitje

Pas