Rajoni

Protesta në Kosovë/ Veteranët pranojnë ftesën e Kurtit, nesër takimiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:01 - 16/06/22 |
Opi Nion

Organizatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës përmbyllën protestën në Prishtinë pas disa orëve me tensione dhe bllokim te kuvendit. Përfaqësuesit e tyre do të takohen ditën e nesërme me kryeministrin Albin Kurti, ministrin e Financave, Hekuran Murati si dhe kryetarin e Komisionit për Buxhet, Armend Muja.

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, tha se nëse kërkesat tyre nuk realizohen do t’ju kërkojnë deputetëve që të pengojnë mbarëvajtjen e çdo seance të Kuvendit të Kosovës.

Zemërimi i veteranëve u nxit nga mos përfshirja e tyre në projektligjin e miratuar për rritjen e pagës minimale. Për ta zgjidhur këtë situatë, kryeministri Kurti anuloi pjesëmarrjen në Forumin e Prespës në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Pas