Aktualitet

Protesta e maturantëve, reagon ministria e Arsimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:58 - 12/06/21 |
Opi Nion

Ministrja e Arsimi Evis Kushi ka reaguar pas protestës së maturantëve për shkallën e vështirësisë së testit të matematikës të zhvilluar ditën e djeshme.

Në një postimi në rrjetet sociale, Kushi bën me dije se në këto momente një grup ekspertësh po bën vlerësimin e shkallës së vështirësisë së testit. Në rast se testi kalon shkallën e vështirësie së moduleve të marra nga maturantët do të rishikohet shpërndaja e pikëve.

Reagimi

Të dashur maturantë,

Siç ju kemi premtuar, ne do të jemi gjithmonë në mbështetjen tuaj. Në këto momente, jemi duke vlerësuar edhe një herë me grupet e ekspertëve nivelin e vështirësisë së çdo pyetjeje në testin e matematikës. Dhe në rast se na rezulton që ai e tejkalon nivelin e parashikuar, të cilin e kushtëzon mënyra e zhvillimit të mësimit gjatë këtij viti shkollor, pa dyshim që ne do ta rishikojmë shpërndarjen e pikëve në test dhe mënyrën e vlerësimit. Ju uroj shumë suksese për provimin e radhës!/ Opinion.al

Pas