Aktualitet

Protesta, Balla: Keqardhje, “Berishizmi” dhe dhuna anët e një medalje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:58 - 12/01/22 |
Opi Nion

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, këtë të mërkurë ka folur për protesën e 8 Janarit të thirrur nga ish-kryeministri, Sali Berisha.

Në një deklaratë për mediat, Balla shprehu keqardhjen për mënyrën se si precipitoi situata teksa theksoi se protesta nuk mund të lidhet me punën e grupit parlamentar të PD.

Kemi diskutuar dje edhe për aspekte të tjera të punës së Kuvendit. Berishizmi dhe dhuna janë anët e një medalje. Në këtë aspekt keqardhje për gjithçka që ndodhi të shtunën në selinë e PD. Kjo kurrsesi dhe në asnjë aspekt nuk mund të ndërlidhte me punë e grupit parlamentar të PD në Kuvend.”, u shpreh Balla.

Ndër të tjara Balla foli edhe për seancën që do të mbahet në 18 Janar në Gjykatën Kushtetuese për shkarkimin e Presidentit.

“Detyra ime si kreu i grupit të shumicës në parlamentin e Shqipërisë. Më 18 janar zhvillohet një seancë e Gjykatës Kushtetuese. Pala jonë mban përgjegjësi që të shkojë në Gjykatën Kushtetuese dhe të mbrojë qëndrimin. Një përfaqësi do jetë në seancë për të parashtruar provat. Nuk e di kur Gjykata Kushtetuese do shprehet për vendimmarrjen. Ajo që kemi gjetur ne në raportin e komisionit hetimor janë fakte dhe prova. Në momentin e shkarkimit të presidentit, kryetari i kuvendit ushtron kompetencat e presidentit, dhe menjëherë fillojnë procedurat për zgjedhjen e Presidentit të Republikës.
Procedura është shumë e qartë. Por në mes të prillit të këtij viti fillon procedura normale, në rastin e paracaktuar nga Kushtetuta për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës. Në një nga javët e ardhshme të Kuvendit do të zërë dhe kjo çështje vend”, tha Balla.

Pas