Aktualitet

Progres-raporti për Shqipërinë, Varhelyi: Ka arritur rezultate me reformat


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:33 - 19/10/21 |
Opi Nion

Komisioni Europian po paraqet sot para Parlamentit Europian Raportin vjetor për Shqipërinë, mbi përparimin e saj në procesin e anëtarësimit në BE.

Komisioneri për zgjerim Oliver Varhelyi tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për anëtarësimin në BE.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet  për anëtarësim. Vonesat në nisjen zyrtare të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut kanë një ndikim negativ në besueshmërinë e BE -së. Çështjet dypalëshe në pritje midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut duhet të zgjidhen si çështje prioritare. Eshtë thelbësore që Shtetet Anëtare të BE-së të përfundojnë diskutimet mbi Kornizat Negociuese pa vonesa të mëtejshme dhe që konferencat e para ndërqeveritare me të dy vendet të mbahen sa më shpejt të jetë e mundur dhe para fundit të këtij viti,”  ka thënë ai ndër të tjera.

Më tej Varhelyi tha: Shqipëria ka arritur rezultate të prekshme në reforma, në luftën kundër korrupsionit./Opinion.al

Pas