Aktualitet

Profil/Kush është Kastriot Ismailaj?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:25 - 17/12/15 |
b.f

Kastriot Ismailaj eshte 52 vjec. Emri i tij u be i njohur me 12 maj 2015 kur u arrestua nga Sektori i Pastrimit te Parave dhe ai i Krimit Ekonomik dhe Financiar ne Policine e Shtetit per vepren e mashtrimit ne shuma te medha dhe pastrimit te produkteve te vepres penale.

Ai akuzohet nga prokuroria se ka krijuar nepermjet mashtrimit financiar shoqeri fiktive dhe off-shore ne Shqiperi dhe ne vende me parajsa fiskale. Nje nder to edhe DIA, kompania e cila u krijua ne vitin 2010 per te mbledhur borxhet e CEZ. Por Ismailaj ka qene edhe me heret ne hetim nderkombetar, po per pastrim parash, pasi kishte marre me konceison nje miniere zinku ne Kongo, duke u paraqitur si kompani zvicerane, nderkohe qe qendren e kishte ne Tirane ne shtepine e tij.

Kjo u vertetua edhe nga nje shkrim investigativ i gazetes gjermane “Neue Zurcher Zeitung” e cila shkruante se minierat ne Kongo pervetesoheshin nga firma fantazem, te cilat me pas i shisnin. Kastriot Ismailaj njihet po keshtu edhe si nje mik i ngushte i politikaneve shqiptar.

Ne vitin 2010 ai u propozua nga LSI per anetar te ERE, Entit Rregullator te Energjise, nderkohe qe eshte mik me Peter Roma, ish drejtues i CEZ ne Ceki si dhe nje shtetase amerikane te quajtur Rebeka, me te cilen ishte aksioner ne minierat ne Kongo.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas