Aktualitet

Prishjet te 5 Maji/Nano: Policia ushtroi forcë në raport me reagimin e banorëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 28/01/22 |
Opi Nion

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano ka bërë një përshkrim të asaj që ndodhi në Komisionin e Ligjeve më 19 janar te 5 Maji, ku u prishën në total 10 banesa.

Gjatë fjalës së tij, Nano tha se gjatë kryerjes së aksionit të IKM-së ka pasur reagime të dhunshme nga banorët, kundër prishjes së banesave. Ai tha se policia shoqëroi 8 persona, ndërsa policia ushtroi forcë proporcionale në raport me reagimin e banorëve.

Gjatë kryerjes së veprimeve ka patur reagime të dhunshme nga disa banorët që e penguan futjen e fadromave për prishjen e banesave. U tentua t’ i vihet flaka një mjeti që mund të rrezikonte jetën e njerëzve dhe në këto kushte u ndërhy duke shoqëruar 8 shtetas që penguan veprimet e policisë dhe IMT-së. Gjatë shoqërimit është përdorur forcë proporciolane në raport me forcën dhe mosbindjen e tyre, ata u lanë të lirë pas veprimeve përkatëse . Këta nuk iu bindën urdhrave të policisë”,-tha Nano.

Pas