Life Style

Princi William trashëgon pasurinë e lashtë të Cornwall me vlerë 1.2 miliardë dollarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:09 - 17/09/22 |
Opi Nion

Pas ndarjes nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II, shumica e pronave mbretërore i kaluan mbretit Charles III. Megjithatë, linja e trashëgimisë siguron që si Princi i ri i Uellsit, Duka i Cornwall-it dhe Kembrixhit, Princi William, tani është “rojtari” i pasurisë së madhe të Dukatit të Cornwall-it.

E krijuar në vitin 1337 nga Mbreti Eduard III, holandezja e Cornwall-it vlerësohej të kishte një pasuri me vlerë të madhe 1.2 miliardë dollarë ose 1 miliard £ vitin e kaluar.

Dukati i Cornwall i Princit të Uellsit përfshin 135,000 hektarë duke përfshirë 18,710 hektarë tokë në Cornëall, pothuajse të gjithë Ishujt e Scilly, Dartmoor në Devon, prona të tjera të mëdha në Hereford, si dhe Somers si dhe portofolin e investimeve financiare të Dukatit.

Pasuritë e mëdha të monarkisë britanike ndahen në disa kategori. Shumica e këtyre aseteve janë në pronësi të Kurorës, që do të thotë se ato i përkasin monarkut në fuqi, por nuk janë pronë e tyre private. Këto përfshijnë rezidencat mbretërore dhe Croën Estate. Pallati Buckingham, Kështjella Ëindsor dhe Pallati Holyrood janë gjithashtu në listën e aseteve të Kurorës.

Pas