Bota

Princi William gati të rikthehet pilot për helikopterët-ambulancë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:11 - 31/03/20 |
Opi Nion

Koronavirusi vijon të përhapet me ritme të shpejta në Britaninë e madhe, ku mes të infektuarve janë dhe elita qeverisëse e këtij shteti. Madje edhe princi Charles u diagnostikua me COVID-19, duke detyruar Elizabeth të vetëizolohej.

Ndërkohë, duket se situatat e krijuar ka nxitur Princ William që të jap një ndihmë konkrete ndaj qytetarëve. Mësohet se William, ka qartë dëshirën e tij për t’u rikthyer karrierës së tij si pilot, e cila përfundoi në vitin 2015.

37-vjeçari që në të ardhmen do të trashëgojë fronin dhe titullin e mbretit, ka nisur karrierën e tij si pilot helikopterësh ushtarakë në 2008, dhe e ka përfunduar në 2013. Pas eksperiencës ushtarake, ai ka fluturuar 2 vite si pilot civil i helikopterëve-ambulancë. Por dëshira e tij për të ndihmuar me shumë gjasa do përballet me murin e protokollit mbretëror.

Me gjyshen 95-vjeçare Elisabeth në pamundësi të lëvizë nga rreziku i koronavirusit për moshat e thyera, të atin  e sëmurë pikërisht me COVID-19, xhaxhain Andrew të izoluar për shkak të skandaleve seksuale dhe vëllain Harry tashmë në “ekzil” në Kanada, Ëilliam mbetet anëtari i vetëm i rëndësishëm i familjes mbretërore që mundë të respektojë detyrimet institucionale./ Opinion.al’

Pas