Rajoni

Presidentja e KE mban fjalën në parlamentin e RMV, deputeti i opozitës protestonBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:11 - 14/07/22 |
Opi Nion

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka mbajtur fjalën e saj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, ndërsa deputetët e opozitës kanë protestuar kundër propozimit francez me mbishkrimin “Jo”.

Një nga deputetët e partisë “E Majta”, Dimitar Apasiev, iu drejtua foltores ku presidentja e KE-së po mbante fjalën e saj dhe ka vendosur pankartën me mbishkrimin “Jo”.

Opozita në Maqedoninë e Veriut e ka kundërshtuar propozimin francez pasi sipas tyre ky propozim nuk ruan gjuhën dhe identitetin e tyre.

Nga ana tjetër, Von der Lyen tha se propozimi francez respekton identitetin e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe se maqedonishtja është gjuha e tyre.

Sipas presidentes së KE-së,  ky propozim do të mundësonte paqen dhe vendit procesin e integrimit evropian.

Pas