Bota

Presidenti Mattarella refuzon dorëheqjen e Kryeministrit italianBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:38 - 14/07/22 |
Opi Nion

Presidenti i shtetit Italian, Sergio Mattarella refuzoi dorëheqjen e kryeministrit Mario Draghi dhe i kërkoi atij që t’i drejtohej parlamentit për të marrë një panoramë të qartë të situatës politike.

Ky vendim erdhi pasi Mario Draghi dha dorëheqjen nga posti i Kryeministrit të Italisë. Lajmi është zyrtarizuar nga vetë Draghi, për shkak se nuk ka mbështetjen e partisë ‘5 Yjet’ të Giuseppe Conte, aleatit qeverisës.

“Votat e sotme në Parlament janë një fakt shumë domethënës nga pikëpamja politike. Shumica e unitetit kombëtar që e ka mbështetur këtë qeveri që nga krijimi i saj është zhdukur. Edhe kushtet për realizimin e programit nuk ekzistojnë mëSonte do t’i dorëzoj dorëheqjen Presidentit të Republikës. Pakti i besimit që qëndron në themel të qeverisë ka dështuar”, deklaroi Kryeministrit Draghi.

Ish-kreu i Bankës Qëndrore Europiane udhëhoqi një qeveri uniteti që nga Shkurti i vitit 2021.

Pas