Politikë

Presidenti i ri, Balla: Do ishte jo produktive që të digjnim edhe raundin e dytë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:28 - 22/05/22 |
Opi Nion

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, ka deklaruar se do të ishte jo produktive që të digjej edhe raundi i dytë i zgjedhjes se presidentit të ri.

Nga Fieri, Balla theksoi se nëse opozita dhe në raundin e tretë nuk vendos që të marrë pjesë në proces, natyrshëm që në raundin e 4 do të zgjidhet presidenti me votat e mazhorancës.

 “Konstatoj me keqardhje që nga ana e opozitës nuk ka një qasje për të marë përgjegjësinë për të propozuar zyrtarisht kandidatura. Nuk e kuptoj pse PD si grupi më i madh në Kuvend u tërhoq nga një proces për të sjellë kandidatura. Do të ishte jo produktive që të digjnim edhe raundin e dytë për zgjedhjen e presidentit. Ne e respektojmë marrëveshjen që kemi rënë dakord me grupin parlamentar të PD dhe grupet e tjera që dy raundet janë raunde që i takojnë propozimit për kandidat për president nga opozita. Nëse opozita dhe në raundin e tretë opozita nuk vendos që të marrë pjesë në proces, natyrshëm që në raundin e 4 do të zgjidhet presidenti apo presidentja e re e republikës”, tha Balla.                                                                                                                                                                                                                                                                    

Pas