Aktualitet

Presidenti/ Dështon raundi i tretë, në seancë do shkohet pa kandidatë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:26 - 30/05/22 |
Opi Nion

Raundi i tretë për zgjedhjen e Presidentit është djegur. Komisioni i Ligjeve u mblodh sot sipas rregullit për të verifikuar kandidaturat, por asnjë kandidaturë nuk ka mbërritur në kryesinë e Kuvendit. Është djegur kështu edhe mundësia për të pasur një president konsensual mes maxhorancës dhe opozitës.

Gjatë fjalës së tij Eduard Ndreca tha se; “Komisioni për Çështjet Ligjore do të mblidhej në orën 09:00. Ne u mblodhëm sot më datë 30 maj, për shqyrtimin e kandidaturave të mundshme. Konstatohet se deri në afatin e përcaktuar asnjë kandidaturë nuk është depozituar në Kuvend. Në këto kushte, në zbatim të nenit 87 të Kushtetutës, i paraqet seancës plenare që do të mblidhet në orën 10:00, raportin për informim për mbylljen e procedurave për votimin e raundit të tretë për zgjedhjen e Presidentit të Republikës së Shqipërisë”.

Kujtojmë që mazhoranca kishte deklaruar se deri në raundin e tretë nuk do të propozonte asnjë emër, pasi i ishte dhënë opozitës e drejta për të propozuar.

Pas