Kryesore

Presidenti/Deputetët e PD dakord për negociatat: Të propozojmë një figurë të…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:42 - 05/05/22 |
Opi Nion

Gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të PD është diskutuar edhe për zgjedhjen e presidentit të ri dhe negociatat me PS për këtë proces.

Disa prej deputetëve të pranishëm në mbledhje janë shprehur se PD duhet të marrë pjesë në procesin e zgjedhjes së presidentit.

Geshtenja: Së pari nëse duhet të bëj lajm do thoja që ne s’duhet të marrim pjesë në procesin e zgjedhjes së presidentit. Në fakt unë jam që ne duhet të marrim pjesë në proces.

Korreshi: Duhet të pyesim dhe të vendosim bashkë me ata që nuk janë prezent nëse do marrim pjesë apo jo. E para, kjo me bojkotet koha ka treguar që kanë qenë të gabuara dhe s’na ka dhënë të drejtë.

Duhet të kemi të qartë që Rama e vendos vetë presidentin edhe pa ne pasi po ne e kemi ndryshuar më herët Kushtetutën.

Procesi mos të kushtëzohet vetëm te emri por një proces që të ketë procedura dhe kritere nëse nga pala tjetër nuk pranohen s’kemi pse bëhemi farsë.

Ne duhet të propozojmë një figurë e cila të jetë e pranuese për shqiptarët që i përfaqëson të gjithë ata.

Xhaferraj: Të marrim pjesë por mos të përdoremi nga procesi. Të negociojmë me faktorin ndërkombetar për procesin.

Geshtenja: Edhe pse ne e dimë që Rama i ka numrat ne duhet të marrim pjesë duke vendos kritere të sakta se kush duhet të jetë presidenti. Para opinionit publik ne nxjerrim 1 2 3 ose 4 kandidatë potencialë që kanë reputacion në opinionin publik. Duke sfiduar mazhorancen me kandidate me integritet. E sigurtë që qytetarët do të na vlerësojnë për këtë zgjidhje

Pas