Aktualitet

Pranohet gjykimi i shkurtuar për ish-gjyqtaren Hoxha, çfarë parashikon vendimi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:03 - 11/10/21 |
Opi Nion

Është pranuar gjykimi i shkurtuar për ish-gjyqtaren e Krujës, Enkeleda Hoxha dhe për personat e tjerë të arrestuar për korrupsion dhe vendime të padrejta në gjykim.

Bëhet me dije se seanca e radhës do të mbahet me 25 tetor.

Nga ana tjetër mësohet se mësohet se me pranimin e Gjykimit të Shkurtuar, gjykata do marrë vendimin me vetëm provat e siguruar deri më tani dhe nuk do të thellohet më tej. Kështu Enkeleda Hoxha përfiton uljen e 1/3 së dënimit përfundimtar.

Kujtojmë se ish-gjyqëtarja e Krujës Enkeleda Hoxha është  arrestuar me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme pasi dyshohet se me 9 persona të tjerë kishin ngritur një skemë përmes të cilës ulnin dënimet ose lironin nga burgu të dënuar për vepra të rënda penale.

Bëhet me fije se mes të arrestuarve janë dhe avokati Aldo Tabaku si edhe sekretarja e Gjykatës së Krujës, Manuela Mallakuçi.

Pas