Sport

Postuan flamurin iranian pa stemën islamike, Irani kërkon largimin e SHBA-së nga BotëroriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:46 - 28/11/22 |
Opi Nion

Media shtetërore iraniane ka bërë thirrje që SHBA të përjashtohet nga Kupa e Botës 2022 pasi Federata e Futbollit e Shteteve të Bashkuara ndryshoi flamurin e Iranit në platformat e saj të mediave sociale për të treguar mbështetje për protestuesit në Iran.

Federata kishte shfaqur përkohësisht flamurin kombëtar të Iranit në llogaritë e saj zyrtare në Twitter, Instagram dhe Facebook pa emblemën e Republikës Islamike.

Një grafik tashmë i fshirë i renditjes së Grupit B, i postuar të shtunën, shfaqte flamurin iranian vetëm me ngjyrat e tij jeshile, të bardhë dhe të kuqe.

US Soccer i tha CNN të dielën se donte të ndryshonte flamurin zyrtar për 24 orë për të treguar “mbështetje për gratë në Iran që luftojnë për të drejtat themelore të njeriut”, por gjithmonë planifikoi të kthehej në flamurin origjinal.

Ndërkohë, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se nuk ishte koordinuar me US Soccer në vendimin e trupit sportiv për të ndryshuar flamurin e Iranit në llogaritë e tij të mediave sociale për të treguar mbështetje për protestuesit në Iran.

“Ne presim një ndeshje paqësore dhe konkurruese në fushë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të gjejnë mënyra për të mbështetur popullin iranian përballë dhunës së sponsorizuar nga shteti ndaj grave dhe një shtypje brutale kundër protestuesve paqësorë”, tha Departamenti i Shtetit për CNN.

Media shtetërore iraniane raportoi të dielën se Shtetet e Bashkuara duhet të përjashtohen menjëherë nga turneu dhe të pezullohen për 10 ndeshje për një “imazh të shtrembëruar” të flamurit të vendit.

“Duke postuar një imazh të shtrembëruar të flamurit të Republikës Islamike të Iranit në llogarinë e tij zyrtare, skuadra e futbollit SHBA ka shkelur statutin e FIFA-s, për të cilën një pezullim prej 10 ndeshjesh është dënimi i duhur”, shkruan agjencia e lajmeve Tasnim nga Irani.

Agjencia e lajmeve shkroi në Twitter të dielën. “Ekipi i SHBA duhet të përjashtohet nga Kupa e Botës 2022.”

Irani dhe SHBA-të luajnë me njëri-tjetrin të martën në një ndeshje vendimtare të Grupit B./Opinion.al

Pas