Bota

Portugalia goditet nga uragani më i fuqishëm që prej vitit 1842


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:50 - 14/10/18 |
el ida

Uragani ”Leslie”, ishte më i fuqishmi ka goditur Portugalinë që nga viti 1842.

300,00 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike pas mbërritjes së uraganit Leslie ditën e sotme në Portugali.

Uragani Leslie përfshiu vendin me shpejtësi prej 174 kilometra në orë. Shumë fluturime u anuluan dhe qindra pemë u shkatërruan tërësisht.

Ky uragan që konsiderohet më i fuqishmi që ka goditur vendin, po kalon në jugun e Spanjës.

Vendet më të prekura nga uragani janë rreth qytetit të Lisbonës dhe pjesët periferike si Coimbra, Leiria. Aveiro, Vise.

Rreth 1,900 incidente u raportuan në qendrat e emergjencave, por komandanti i Mbrojtjes Civile, Luis Belo Costa tha se rreziku i madh ka kaluar.

Pas