-Jetë dhe Stil

‘Porche’ më i vjetër në botë del në ankand me çmimin marramendës


               Publikuar në : 12:18 - 14/05/19 |
xhu lia

U projektua për një garë që nuk ndodhi kurrë më 1939, por ndërtimi i saj mbaroi më 1940. Bëhet fjalë për Porche-n më të vjetër në botë, e cila njihet me emrin ‘Type 64#3’.

Ferry Porche e projektoi për një garë midis Berlinit dhe Romës por që nuk do të ndodhte për shkak të fillimi të Luftës së Dytë Botërore. Tashmë automjeti antik ndodhet në garazhin e pronarit të saj, shkrimtarit austriak Thomas Gruber.

‘Porsche’ do dalë në ankand në RM Sotheby në gusht gjatë Javës së Automjeteve Monterey 2019 në Monterey të Kalifornisë.

Por gjëja që të lë me gojë hapur është çmimi që vlerësuesit e automjeteve besojnë se mund të paguhet për të. Plot 20 milion dollarë do të jetë çmimi që do të hapet ankandi për ‘Type64’ dhe pritet të shkojë edhe më shumë.

Padyshim që ky është një lajm i mirë për të apasionuarit e makinave antike, por këtë radhë ata duhet të marrin në konsideratë që si çdo ‘Porche’ as ky nuk do të jetë i lirë për t’u shtënë në dorë./Opinion.al/

c1 c2
<
>

 

Pas