Aktualitet

Pompeo uron Shqipërinë në ditën e pavarësisë: SHBA, aleate e palëkundur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 28/11/20 |
Opi Nion

Sekretari i Shtetit në SHBA, Mike Pompeo ka uruar 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë.

Në mesazhin e tij Pompeo shprehet se këtë vit festohet vendimi i BE për të hapur negociatat me Shqipërinë, ndërkohë që ka përgëzuar edhe drejtimin e OSBE-së nga ana e vendit tonë.

Teksa përcjell urimin e popullit të Shteteve të Bashkuara ndaj Shqipërisë, Sekretari i Shtetit në SHBA thekson se Shqipëria ka bërë në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE.

Po ashtu, Pompeo thotë se Shqipëria luan një rol qendror në ndihmesën për sigurimin e paqes dhe stabilitetit si pjesë e Aleancës së NATO-s, dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur.

 “Ndërsa Shqipëria feston Ditën e saj të Pavarësisë, unë ju dërgoj urimet në emër të qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe popullit amerikan. Këtë vit, ne festojmë edhe vendimin e Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë, një shenjë e përparimit të rëndësishëm që Shqipëria ka bërë në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE. Ne e përgëzojmë Shqipërinë për udhëheqjen e saj si kryesuese e OSBE-së për 2020-ën dhe vlerësojmë gjithçka që ajo ka bërë për të shfaqur përkushtimin e saj ndaj komunitetit Transatlantik. Shqipëria luan një rol qendror në ndihmesën për sigurimin e paqes dhe stabilitetit si pjesë e Aleancës së NATO-s, dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur. Uroj mirëqënie dhe shëndet për popullin shqiptar, ndërsa punojmë së bashku për të kapërcyer sfidat me të cilat na përballi pandemia COVID-19”,-shprehet Pompeo./ Opinion.al

Pas