Bota

Polonia nis ndërtimin e gardhit me tela përgjatë kufirit me RusinëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:26 - 16/11/22 |
Opi Nion

Dy raketat që ranë në tokën e Polonisë duke lënë të vrarë dy persona, alarmuan NATON dhe të gjihë botën për një zgjerim të agresionit rus.

Pak orë pas ngjarjes, është arritur në përfundimin se raketat nuk ishin të Rusisë, por të Ukrainës por aksidentalisht kishin rënë në territorin polak.

Ndërkohë, Polonia ka instaluar një mur të përbërë nga tela me gjemba përgjatë kufirit të saj me Rusinë. Ushtarët u panë duke vendosur telat e mprehtë pranë fshatit Szyliny pranë enklavës ruse të Kaliningradit sot, ndërsa raportohet se struktura mbrojtëse është rreth 2 metra e lartë dhe mbi 3 metra e gjerë.

Vendet anëtare të NATO-s po diskutojnë gjithashtu për forcimin e mbrojtjes së tyre ajrore në lindje, me Sllovakinë që kërkon sisteme shtesë nga partnerët e aleancës për të “ruajtur edhe më shumë sigurinë e qytetarëve sllovakë”, tha ministri i tyre i mbrojtjes.

Pas