Bota

Polonia mbyll kufijtë për emigrantët: Stabiliteti i BE-së është në rrezik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:42 - 09/11/21 |
Opi Nion

Autoritetet polake e bjelloruse shkëmbyen akuza të martën, ndërsa një grup emigrantësh kanë mbetur në anën bjelloruse të kufirit mes dy vendeve.

Polonia thotë se emigrantët, kryesisht nga Lindja e Mesme, po inkurajohen të hyjnë në Poloni, një vend anëtar i Bashkimit Evropian, nga qeveria e Presidentit të Bjellorusisë Alexander Lukashenko.

Në një postim në Twitter Kryeministri polak Mateusz Morawiecki shkruante se është në interesin e Polonisë të mbyllë kufirin e saj dhe se me veprimet e Bjellorusisë “stabiliteti dhe siguria e të gjithë BE-së është në rrezik”.

Bjellorusia i mohon akuzat duke i cilësuar atë si të pabaza në një njoftim të lëshuar nga ministria e Mbrojtjes e këtij vendi. Tensionet ishin të mëdha përgjatë kufirit të hënën, por policia polake tha të martën se situata paraqitej e qetë gjatë natës./ VOA

Pas