Bota

Policia ukrainase: Vetëm sot Rusia ka kryer 203 sulme, ja sa persona janë vrarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:22 - 24/02/22 |
Opi Nion

Policia ukrainase tha se Rusia kishte kryer 203 sulme që nga fillimi i ditës, me luftime që po zhvillohen pothuajse kudo në territorin e Ukrainës.

Udhëheqësit e Ukrainës thanë se të paktën 40 ushtarë ukrainas janë vrarë dhe të paktën disa dhjetëra të tjerë janë plagosur në atë që e quajtën një “luftë në shkallë të plotë” që erdhi nga lindja, veriu dhe jugu.

Ukraina raportoi se kolona trupash depërtuan përtej kufijve të saj në rajonet lindore Chernihiv, Kharkiv dhe Luhansk dhe zbarkuan nga deti në qytetet Odessa dhe Mariupol në jug.

Forcat e armatosura po luftojnë një bombardim masiv të artilerisë ruse të objekteve të infrastrukturës, tha një këshilltar në zyrën e Presidentit Volodymyr Zelenskyy.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se nuk kishte në shënjestër qytetet, por përdorte armë precize, duke pretenduar se “nuk ka kërcënim për popullsinë civile”.

Një aeroplan ushtarak ukrainas u rrëzua dhe pesë persona u vranë, thanë autoritetet ukrainase.

Luftimet e ashpra po zhvillohen në Ukrainën lindore dhe rreth rajoneve Sumy, Kharkiv, Kherson dhe Odessa, tha një këshilltar i zyrës presidenciale të Ukrainës./Opinion.al

Pas