Te Fundit

Policia sekuestron armë zjarri, municion dhe drogë, në pranga 3 persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:31 - 31/07/20 |
Al Do

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Tërnova”, zhvilluar në Dibër, Bulqizë dhe Mat.

Policia njofton se ka sekuestruar armë zjarri, municion luftarak dhe lëndë narkotike dhe ka vënë në pranga 3 persona ndësa ka proceduar penalisht 4 të tjerë.

U arrestua në flagrancë shtetasi me iniciale R. I., 42 vjeç, banues në Tërnovë, Bulqizë, i cili u kap në fshatin Tërnovë, me automjetin “Land Rover”, duke qarkulluar me pistoletë dhe 11 fishekë, të cilët u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Po në vijim të operacionit u arrestua në flagrancë shtetasi M. T., 35 vjeç, banues në Tiranë, i cili qarkullonte në mjet me shtetasin R.I, pasi u kap me një sasi të vogël lëndë narkotike. Ky shtetas dyshohet se merrej me veprimtari kriminale në fushën e shpërndarjes në doza të vogla të lëndëve narkotike.

Njëkohësisht në Mat është vënë në pranga shtetasi A. P., 31 vjeç, pasi gjatë kontrollit të territorit nga shërbimet e Policisë është konstatuar se shtetasi A. P. kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij.

Po në vijim të plan-operacionit, janë evidentuar dhe goditur 4 raste të krimeve mjedisore dhe janë proceduar penalisht shtetasit:

V. B., E. J., pasi janë konstatuar duke bërë ndërtime pa lejen e organeve kompetente.

I. D., A. Z., pasi janë konstatuar duke transportuar lëndë drusore pa dokumentacion përkatës.

Materialet procedurale në ngarkim të shtetasve të lartpërmendur i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Dibër dhe Mat, për veprime të mëtejshme./Opinion.al

Pas