Aktualitet

Policia: Në sistemin TIMS nuk ka patur sulm kibernetik, kemi ndërhyrë…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:35 - 19/10/22 |
Opi Nion

Policia e Shtetit ka reaguar pas lajmeve që qarkullojnë në disa media për një sulm të ri të sistemit TIMS.

Sipas policisë, mbrëmjen e djeshme, nuk ka ndodhur sulm kibernetik, por në kuadrin e përmirësimit dhe rritjes së performancës së sistemit TIMS, mbrëmjen e djeshme u realizuan disa procese të parashikuara mirëmbajtjeje, të cilat ndërprenë shërbimin në interval të shkurtër kohor, në disa prej pikave kufitare, por pa sjellë pengesa në lëvizjen e lirë të qytetarëve.

Policia thotë se pas ndërhyrjes sistemi TIMS vijon të jetë funksional, në të gjitha pikat kufitare.

Autoritetet bëjnë me dije se edhe në ditët në vijim, do të ketë ndërprerje me afat të shkurtër kohor, në pika të ndryshme kufitare, për shkak të ndërhyrjeve të brendshme, me qëllim përmirësimin e performancës së sistemit TIMS. / Opinion.al

Pas