-U tha në Opinion

Pogaçi: Në Shqipëri 20% TVSH për ushqimet, më e larta në rajon


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:21 - 28/12/20 |
Opi Nion

Duke folur në lidhje me kostot e jetesës në Shqipëri, ekspertja Mira Pogaçi tha se në vendin tonë kostot e ushqimeve rriten edhe nga vlera e lartë e TVSH-së.

Përmes një tabele të paraqitur në emisionin “Opinion”, ajo bëri një krahasim të kësaj takse me vendet e rajonit ndërsa pohoi se Shqipëria paguan 20% TVSH për produktet ushqimore, çka e rrit koston e tyre për konsumatorin. Vetëm nga diferenca e TVSH-së, qytetarët e shteteve të tjera në rajon, kanë 40 mijë lekë më shumë  në muaj për shpenzime ushqimore.

“Çfarë ndodh në Shqipëri, Maqedoni, Kosovë, Mali i Zi, Itali, Greqi? Pse kemi pazar kufitar? Shkon Kukësi blen në Kosovë, shkon  Korça blen në Maqedoni? Në fund është TVSH-ja ushqimore, Shqipëria 20% paguan TVSH për telefonin, 20% për ushqimin. Ndërkohë që Maqedonia e ka 5%, Kosova e ka 8% dhe Italia e ka  4% që fillon për produktet bazë. Me normat e TVSH-së që kanë shtetet e tjera kanë 40 mijë lekë diferencë që mund të blejnë produkte të tjera. Dhe ne jemi i vetmi vend rajon që jemi në këtë situatë”, tha Pogaçi./Opinion.al

Pas