-Jetë dhe Stil

Po të dinit këto truqe, do ti ktheheshit kollaj përditshmërisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:01 - 01/09/15 |
root

Pushimet tashmë kanë përfunduar dhe ka ardhur momenti të rinisim punën dhe t’i rikthehemi rutinës së përditshme. Për të gjithë ata që i tremben rikthimit, ekzistojnë metoda për t’u përballur me të më qetësi.

Flini shumë
Nata e fundit para se të ritheheni në punë është thelbësore për të gjetur energjitë e duhura. Ju duhet të bëni një gjumë të plotë dhe të rehatshëm për të shmangur eksperiencat e lodhshme dhe aventurioze.

Përshtatuni gradualisht 
Rikthimi në punë është paksa i vështirë për të gjithë, por mjafton të përballoni orët e para për të kuptuar që asgjë nuk ka ndryshuar. Mjafton të ndizni PC për të marrë në dorë profesionin tuaj.

 Bëni ushtrime në zyrë
Nëqoftëse pushimet kanë qenë veçanërisht të lëvizshme, është mirë që të mos braktisni ritmin kur t’i riktheheni përditshmërisë. Do të ishte mirë që të përpiqeni të bëni disa ushtrime fizike edhe në zyrë.

Rikthejuni dietës
Kthimi nga pushimet për disa mund të jetë një ngjarje dramatike, pasi ju duhet të mbajnë dietë në mënyrë, që të shmangin stresin e kileve të tepërta që mund të kenë marrë gjatë kohës që relaksoheshin. Është e këshillueshme që të rikapni ritmin para se të merrni një vendim kaq drastik.

Bëni pauza në ajër të pastër
Pas përfundimit të pushimeve, kalojmë nga drita e diellit në plazh në dritën artificiale të zyrës. Për të mos përjetuar një traumë të ngjashme, është mirë që bëni pushimin e drekës në ajër të pastër, edhe kur temeperaturat janë të larta.

Jini pozitiv
Fillimi i një sezoni të ri sjell pashmangshmërisht propozime të reja. Një promovim, rënie në peshë, gjetje e dashurisë. E rëndësishmë është të jeni pozitiv dhe të gjeni energjitë e duhura për të përballuar çdo të re.

Bëni pauza të shpeshta
Për ta përballuar sa më mirë rikthimin nga pushimet janë të këshillueshme pauzat e shpeshta, çdo 30 minuta. Në këtë mënyrë shplodhni sytë dhe largoni stresin.

Kaloni jashtë fundjavat
Edhe nëse pushimet kanë përfunduar, dielli i fortë do t’iu lejojë që të kaloni sërish disa ditë në plazh. Përse të mos organizoni një fundjavë jashtë për t’u shplodhur ?!

Organizoni mbrëmje me miqtë
Rikthimi në qytet do të thotë takim me miqtë më të shtrenjtë, me të cilët nuk patët mundësi të takoheshit gjatë pushimeve. Për të gjithë ata që ndoshta nuk mund të dalin pas orës 22.00, ideale është të organizojnë një mbrëmje me aperitiv.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas