Bota

Po festonte eleminimin e Iranit nga Kupa e Botës, iraniani vritet nga autoritetet vendaseBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:31 - 30/11/22 |
Opi Nion

Një burrë raportohet të jetë vrarë nga forcat e sigurisë në Iranin verior, teksa protestuesit antiqeveritar festuan publikisht eliminimin e ekipit kombëtar të futbollit nga Kupa e Botës.

Sipas aktivistëve, viktima e identifikuar si Mehran Samak u qëllua në kokë pasi i ra borisë së makinës së tij në Bandar Anzali të martën mbrëma.

Videot nga qytetet e tjera treguan turmat që brohoritnin dhe kërcenin në rrugë.

Shumë iranianë refuzuan të mbështesin ekipin e tyre të futbollit në Katar, duke e parë atë si një përfaqësi të Republikës Islamike.

Mediat pranë shtetit fajësuan forcat armiqësore brenda dhe jashtë Iranit për presion të padrejtë ndaj lojtarëve pas humbjes së tyre 1-0 ndaj SHBA-së në ndeshjen e fundit të grupit.

Lojtarët nuk e kënduan himnin kombëtar para ndeshjes së tyre të parë, një humbje 6-2 nga Anglia, në shenjë solidariteti me protestuesit.

Por ata kënduan në ndeshjen e Uellsit, të cilën e fituan 2-0, dhe në përballjen kundër SHBA-së.

Disa protestues e panë këtë si një tradhti ndaj kauzës së tyre edhe pse kishte raportime se ekipi ishte nën presion të fortë nga autoritetet iraniane./Opinion.al

Pas