Rajoni

Plane për të vrarë liderët në Serbi? 17 të arrestuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:40 - 13/11/22 |
Opi Nion

Një mega-operacion policor është kryer në Serbi ku janë arrestuar një grup prej 17 personash dhe janë kontrolluar 50 banesa.

Ky aksion u organizua nga Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë në bashkëpunim me Prokurorinë për Krimin e Organizuar.

17 personat që u vunë në pranga janë anëtarët e “bandës së Vraçarit”, të cilët janë pjesë e ekipit të formuar nga Radoje Zvicer. Ata akuzohen se kanë kryer tre vrasje në territorin e Beogradit si dhe po planifikonin të kryenin edhe pesë të tjera.

Të arrestuarit, sipas policisë kishin planifikuar sulme edhe ndaj zyrtarëve më të lartë shtetërorë të Serbisë. Shefi i Shërbimit për Luftimin e Krimit të Organizuar, Ninoslav Cmoliq ka bërë të ditur se ekzistonte gjithashtu një plan për të vrarë presidentin Aleksander Vuçiç, ndërsa në arrati ndodhen një pjesë e madhe e bandës Vraçarit të cilët fshihen në Spanjë dhe Republikën Domenikane.

Sipas Prokurorisë, ky grup i organizuar kriminal financohej nga OKG “Kavaçi” dhe kishte për qëllim që të kryente krimet më të rënda në Republikën e Serbisë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka komentuar nga Parisi këtë operacion dhe është shprehur se anëtarët e kësaj bande janë vrasës që kanë vendosur emrin e tij dhe të fëmijëve në listën e vrasjeve që planifikonin të kryenin.

Pas