-Jetë dhe Stil

“PigGate”, hakmarrja e shokut po i kushton shumë Kamerunit  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:05 - 22/09/15 |
b.f

LONDER- Mediat e kanë pagëzuar si Pig/Gate, apo skandali i Derrit, në qendër të të cilit është kryeministri britanik, Dejvid Cameron, në kohën kur ishte student në Oksford. “Call me Dave” “Më quani Dave”. Në biografinë e paautorizuar të Majkëll Ashkroft rrëfehet një ceremoni e cuditshme, ku David Cameron-sic shkruhet në libër- “vendosi një pjesë private të anatomisë së tij në gojën e një derri të ngordhur”.   E përditshmja “Daily Mail” shkruante se “ceremonia përfshiu një trup derri të ngordhur dhe të paktën, një pjesë intime të Cameron”. Një lum reagimesh vërshuan në median sociale me hashtagun #piggate.  Por jo vetëm kaq, sipas biografisë, Cameron merrte kokainë kur ishte i lidhur me Samantën, bashkëshorten dhe nën e fëmijëve të tij.  Pas librit “Call me Dave” është një hakmarrje politike. Autori, lordi Ashkroft është ishte një nga njerëzit më me ndikim në partinë konservatore, që mbante pozicionin e ish-financiarit të saj, mik dhe mbështetes i Cameron, ndërsa sot kritiku më i ashpër i tij. Ashkroft i kishte kërkuar Cameron ta bente minister, por kryeministri nuk e mbajti premtimin dhe kësisoj ai zgjodhi të hakmerrej.  Cameron ishte djali i nje bankieri, i arsimuar fillimisht në Eton, shkollën private të udheheqesve të ardhshëm dhe më pas në Oksford. Ai bëntë pjesë në Klubin Bullingdon, anëtarët e të cilit kalonin fundjavën duke pirë nëpër locale.  Në fakt një foto e këtij grupi në fushatën e fundit zgjedhore e tronditi jo pak Cameron, tani biografia e Ashkroft duket se e shton dozën duke e paraqitur atë para votuesve ndryshe nga ç’duket. /tvklan/.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas