Bota

Peticion rus kundër luftës në Ukrainë, mbi 1 milion nënshkrime deri tani


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:12 - 01/03/22 |
Opi Nion

Një peticion në gjuhën ruse Change.org kundër luftës në Ukrainë ka mbledhur më shumë se një milion nënshkrime. Gjithashtu edhe anëtarët e organizatave profesionale ruse kanë nënshkruar peticione të ngjashme.

CCN raporton se aktivisti i të drejtave të njeriut Lev Ponomarev nisi një peticion të titulluar “Jo luftës” që ka mbi 1 milion nënshkrime që nga dita e sotme.

Figura të njohura të medias ruse, duke përfshirë autorin dhe gazetarin Mikhail Zygar dhe regjisorin e dokumentarëve Yury Dud – i cili ka mbi 5 milionë ndjekës në Instagram – kanë postuar në mediat sociale kundër luftës.

Pas