Bota

Pesë muaj i burgosur nga rusët, britaniku: I trajtuar më keq se një qenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:16 - 25/09/22 |
Opi Nion

Një britanik i liruar nga Rusia ka thënë se ai “u trajtua më keq se një qen” dhe u mbajt në izolim për pesë muaj.

Aiden Aslin është kthyer në Mbretërinë e Bashkuar pasi u ndalua për disa muaj pas kapjes së tij nga forcat e mbështetura nga Rusia në Ukrainë.

Duke folur për Sun të dielën, ai tha se pasi u godit me thikë u pyet nëse donte një vdekje të shpejtë apo të “bukur”.

Ai tha se të burgosurit duhej të këndonin himnin kombëtar rus çdo mëngjes. “Dhe nëse nuk e këndonit, do të ndëshkoheshit për këtë. Do të rriheshit,” tha ai.

Në intervistë, ish i burgosuri tha se ishte therur me thikë gjatë kohës që ishte në robëri – dhe ishte rrahur për shkak të tatuazheve të tij.

Dhjetë të arrestuar, përfshirë Aslin, u liruan të mërkurën në mbrëmje pasi Arabia Saudite tha se kishte ndërmjetësuar një shkëmbim midis Rusisë dhe Ukrainës.

Midis tyre ishin pesë shtetas britanikë që u liruan – duke përfshirë John Harding, Dylan Healy, Andreë Hill dhe Shaun Pinner.

 Aslin nga Newark, Nottinghamshire u kap në prill ndërsa luftonte në qytetin juglindor të Mariupol.

Ai, zoti Pinner dhe një shtetas maroken, Brahim Saadoun, u vunë në gjyq në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetsk dhe u thanë se ata do përballeshin me dënimin me vdekje.

John Harding, Shaun Pinner dhe Aiden Aslin (foto nga e majta në të djathtë) ishin ndër pesë të burgosurit e luftës të liruar.

Duke iu referuar një rasti kur ai u godit me thikë në shpinë, Aslin tha: “E dija se kishte një mundësi shumë të madhe që do të vritesha”. Më pas ai u pyet nga një rus që po e ruante: “Doni një vdekje të shpejtë apo një vdekje të bukur?”

Duke iu përgjigjur një vdekjeje të shpejtë, z. Aslin iu tha: “Ti do të kesh një vdekje të bukur dhe unë do të sigurohem që të jetë një vdekje e bukur”.

Ai tha se ishte rrahur sepse kishte një tatuazh të një tribali ukrainas dhe për një që tregonte kohën e tij në Siri.

Aslin tha se ai mbahej në një qeli per dy persona, me katër persona dhe duhej të flinte në një dyshek të infektuar me morra.

“Nuk mund të shkonim në tualet si duhet sepse nuk kishim tualet”, tha ai, duke shtuar se duhet të përdornin shishe bosh.

 Aslin tha se ai mbijetoi për tre javë duke ngrënë copa bukë dhe ujë – dhe “përfundimisht na u desh t’i luteshim që të na jepnin ujë rubineti”.

Në qeli kishte një dritare, por ajo nuk kishte “asgjë për të na mbrojtur nga elementët e jashtëm”, ​​tha ai, gjë që bëri që të ishte ftohtë në dimër. Duke treguar se kur i është kontrolluar pasaporta, “sapo thashë Britania e Madhe më erdhi një grusht në hundë”, tha ai./Opinion.al

 

Pas