Bota

Përshkallëzohet tensoni, Tajvani: Kina simuloi sulme kundër ishullitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:15 - 07/08/22 |
Opi Nion

Kina simuloi sulme në Tajvan në ditën e tretë të stërvitjeve ushtarake rreth ishullit.

Tajvani tha se stërvitjet e sotme ushtarake kineze u shfaqën si një sulm i simuluar në ishullin e kryeqytetit Taipei, pasi avionët dhe anijet luftarake kineze kaluan vijën e mesme të ngushticës në një shfaqje të vazhdueshme të forcës që synonte destabilizimin.

Ushtria tajvaneze u përgjigj duke ndjekur protokollin: alarmet e radios, dërgimin e patrullave ajrore dhe anijeve ushtarake (të mobilizuara tashmë që dje për të ndjekur njësitë kineze si hije) dhe vendosjen e sistemeve raketore me bazë tokësore, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë.

Stërvitjet kineze, tashmë në ditën e tretë, janë përgjigja ndaj vizitës së bërë këtë javë nga kryetarja e Dhomës Amerikane Nancy Pelosi, figura më e lartë institucionale që ka shkuar në ishull në 25 vitet e fundit. Ndërsa Pelosi dhe qeveria tajvaneze thanë se vizita ndihmoi në demonstrimin e mbështetjes për Tajvanin në mes të tensioneve me Kinën, Pekini e quajti atë një shkelje të angazhimeve të SHBA ndaj politikës së Kinës dhe një hap inkurajimi për frontin pro-pavarësisë së ishullit.

Nga ana tjetër, udhëheqja komuniste e konsideron Tajvanin një pjesë integrale të territorit kinez, për t’u ribashkuar edhe me forcë, nëse është e nevojshme.

Ushtria tajvaneze raportoi se njësitë e saj në ishullin kryesor të Kinmen dhe ato fqinje zbuluan katër avionë të vegjël pa pilot në brigjet gjatë natës të premten. Katër dronët u panë duke fluturuar mbi Kinmen, Lieyu dhe ishullin Beiding, sipas Komandës së Mbrojtjes Kinmen. Në përgjigje, ushtria lëshoi ​​raketa paralajmëruese për të zmbrapsur dronët, të cilët besohet se operohen nga Ushtria Çlirimtare Popullore Kineze (PLA).

Kinmen, i njohur gjithashtu si Quemoy, është një grup ishujsh i administruar nga Republika e Kinës (emri zyrtar i Tajvanit), i vendosur vetëm 10 kilometra në lindje të qytetit të Xiamen në provincën kineze të Fujian.

Koreja e Veriut kritikoi kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi për vizitën e saj të fundit në Zonën e Çmilitarizuar të Fortifikuar, kufiri midis Veriut dhe Jugut, duke e quajtur atë “shkatërruesin më të keq të paqes ndërkombëtare”. Pelosi, i cili vizitoi Seulin në fillim të kësaj jave pas një udhëtimi në Tajvan, është autoriteti më i lartë i SHBA-së që ka vizituar zonën midis dy Koreve që kur Presidenti Donald Trump u takua atje me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un në vitin 2019.

Para vizitës, Pelosi diskutoi “situatën e rëndë” dhe kërcënimin në rritje që vjen nga programi i armëve bërthamore të Veriut me homologun e saj të Koresë së Jugut, Presidentin e Asamblesë Kombëtare Kim Jin-pyo. Së bashku, ata bënë thirrje për “një parandalim të fortë dhe të gjerë kundër Koresë së Veriut” dhe premtuan të mbështesin përpjekjet e Uashingtonit dhe Seulit për denuklearizimin e Phenianit./Opinion.al

Pas