Aktualitet

Përqindje e lartë infektimesh në raport me testimet, qytetet problematike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:46 - 07/07/20 |
Opi Nion

Shqipëria vijon të shfaqë shifra të larta të infektimeve ditore nga COVID -19, ndërkohë që situatë problematike po vihet re në  të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.

Sipas statistikave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë, në të gjithë vendin janë 1213 raste aktive, por ajo që duket shqetësuese lidhet me përqindjen e lartë të infektimve në raport me testimet e kryera, veçanërisht gjatë javës së fundit. Kështu, në 24 orët e fundit janë kryer 409 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 74 raste pozitive. Kjo do të thotë se më shumë se 18% e të testurave në këto 24 orë kanë rezultuar pozitivë.

Edhe gjatë ditës së djeshme, përqindja e rasteve pozitive në raport me testimet ka qenë thuajse në të njëjtat shifra, 71 raste në 459 testime.

Pak a shumë të njëjtat vlera janë shënuar edhe në ditët paraardhëse. 392 testime janë kryer në datën 5 Korrik nga ku kanë rezultuar 74 raste pozitive; 376 testime janë kryer më 4 Korrik ku janë konfirmuar 67 raste pozitive; 362 testime janë kryer më 3 korrik dhe kanë rezultuar 90 raste pozitive.

Nga ana tjetër , ajo që vihet re gjatë kësaj jave është rritja dominante e numrit të rasteve në kryeqytet, ndërsa veç Durrësit dhe Shkodrës, listës së qyteteve me shumë raste aktive tashmë i është shtuar edhe Vlora.

 Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                477

Durrës                221

Shkodër            167

Vlorë                   115

Lezhë                     63

Fier                         49

Korçë                    30

Elbasan               25

Kukës                  24

Berat                   16

Gjirokastër     15

Dibër                  11

 

 

Pas