Bota

Përplasjet mes dy vendeve, ministri turk ftesë për marrëveshje Greqisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:29 - 11/01/21 |
Doriana Çepunaj

Turqia i ka bërë thirrje Greqisë përmes Ministrit të Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoγlu, që të rifillojë kontaktet kërkimore në janar.

Në të njëjtën kohë, ai iu referua regjimit në Qipro, duke përsëritur pozicionin e Turqisë dhe Rexhep Tajip Erdogan për dy shtetet në ishull.

“Kur qeveria Tsipras mori detyrën në 2016, ajo nuk dëshironte të vazhdonte negociatat. Pas zhvillimeve në Mesdheun Lindor, bisedimet u kthyen në rendin e ditës. Në një telefonatë gjatë periudhës së karantinës, ne thamë se jemi të gatshëm të fillojmë kontaktet. “Greqia tha se mund të fillojë negociatat pas 11 janarit,” tha ministri i jashtëm turk.

Mevlüt Çavuşolulu i drejtoi ftesës së pritur Greqisë gjatë një konference shtypi, ku ai deklaroi se “sovraniteti i barabartë (në Qipro) duhet të negociohet dhe duhet gjetur një zgjidhje për dy shtetet”.

Ministri i Jashtëm grek, Dendias në një intervistë  për mediat greke dje në lidhje me mundësinë e kontakteve eksploruese tha: axhenda e kontakteve kërkimore është specifike dhe nuk mund të ndryshohet. Bashkëbiseduesit nuk mund të vendosin në mënyrë të njëanshme për të zgjatur agjendën”./Opinion.al

Pas