Bota

Përplasja e trenave në Pakistan, kalon mbi 60 numri i viktimave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:35 - 08/06/21 |
Opi Nion

Numri i viktimave nga përplasja e dy trenave në Pakistan arriti të martën në 62.

Incidenti ndodhi një ditë më herët kur një tren i mbushur me njerëz u përplas me një tren të shpejtë që kishte dalë nga shinat pranë qytetit Derki, në provicën Sind. Fillimisht u raportua për 40 viktima. Dhjetëra njerëz u plagosën po ashtu.

“Druajmë se më shumë njerëz mund të vdesin”, tha Usman Abdullah, shef i administratës lokale në rrethin Ghotki.

“Disa nga personat e plagosur janë në gjendje kritike”, shtoi ai.

Shkaku i incidentit nuk dihet ende. Në Parlamentin e Pakistanit, opozita kritikoi Qeverinë e kryeministrit Imran Khan për dështim në menaxhimin e duhur të hekurudhave, ndërsa zyrtarët qeveritarë akuzuan opozitën për “korrupsion” gjatë mandatit të saj në Qeveri. Udhëtimi me tren është shumë i popullarizuar në Pakistan.

Vagonët shpesh janë të mbipopulluar dhe shumë prej trenave janë në gjendje të keqe./REL

Pas