Sport

Përplasja e titullit në F1, Ricciardo triumfon në Itali


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:14 - 12/09/21 |
Opi Nion

Është rikthyer tek fitorja Daniel Ricciardo pas 3 vitesh në Çmimin e Madh të Italisë, ku vëmendjen më të madhe edhe këtë herë e morën Leëis Hamilton dhe Max Verstappen, të cilët e mbyllën garën para kohe.

Dy pilotët që kryesojnë renditjen e këtij sezoni në Formula 1 dhe janë në garë për trofeun u përplasën mes tyre në një aksident të rrezikshëm, por fatmirësisht pa pasoja për ta.

Në xhiron e 26-të, piloti britanik sapo doli nga bokset dhe po mbante anën e brendshme të pistës para kthesës dyshe. Nga vija e drejtë po vinte me shpejtësi Verstappen dhe asnjë nga pilotët nuk hapi krahun, duke përfunduar kështu në kontakt dhe mbyllën para kohë garën.

Ndërkohë, i dytë në finish arriti piloti tjetër i McLaren, Lando Norris, ndërsa podiumi u mbyll nga Valtteri Bottas. Ndërsa dy pilotët e Ferrarit, Charles Leclerc dhe Carlos Sainz, u renditën përkatësisht në vendin e katërt dhe të gjashtë.

Pas