Bota

Përmbytjet në Gjermani, shkon në 156 numri i viktimave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:10 - 18/07/21 |
Opi Nion

Vijon të rritet numri i viktimave nga përmbytjet që kanë përfshirë Gjermaninë ditët e fundit. Sipas të dhënave, numri i viktimave në Gjermani ka shkuar në 156, teksa vijojnë kërkimet për gjetjen e personave të zhdukur.

Më shumë se 100,000 njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm dhe një pjesë e linjave hekurudhore janë dëmtuar duke bllokuar lëvizjen.

Me dhjetëra ura jnë shembur, sipas autoriteteve gjermane, ndërsa në ditët në vijim do të shikohen rrugët alternative.

Situata është shumë dramatike. Gjithmonë vijnë thirrje emergjente. Situata është konfuze. Po bie shi i madh. Rrugët janë përmbytur ose bllokuar për shkak të rrëshqitjeve të dheut”,- tha një zëdhënës i policisë

Katastrofa ende nuk ka përfunduar, pasi priten reshje të tjera shiu. Gjermania dhe Belgjika ishin dy nga shtet më të goditura nga fenomeni i ashtuquajtur “liqeni i ftohtë” që tashmë është drejtuar për në Ballkan./ Opinion.al

Pas