Bota

Përleshje mes ekstremistëve të djathtë e të majtë në Portland


               Publikuar në : 14:44 - 18/08/19 |
Opi Nion

13 persona janë arrestuar nga policia pas një përleshjeje mes grupeve të ekstremit të djathtë dhe atyre të ekstremit të majtë, në qytetin Portland, në Oregon të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Për të mbajtur të ndara dy tubimet numri i policive ishte i lartë, por përleshjet filluan kur grupime të vogla nga të dy tubimet u shkëputën.

Grupimii djathtë gjatë protestës ka bërë thirrje që Antifa të shpallej një organizatë terroriste. Ndërkohë, organizata e majtë në Portland, mendon se ka një epiqendër të fortë, pasi qyteti njihet si një ndër më liberalët në SHBA.

Autoritetet bëjnë me dije se, gjashtë persona kanë mbetur të plagosur, të cilët janë transportuar në spital për marrjen e ndihmës mjekësore.

Gjatë kontrollevetë ushtruar nga policia, u sekuestruan armë të ndryshme, përfshirë tuba hekuri dhe mburoje nga të dy grupet e protestuesve./ Opinion.al E.Xh.

 

Pas