Bota

Përkeqësim i situatës së sigurisë, avionët francezë do të fluturojnë mbi Ballkan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:28 - 05/03/22 |
Opi Nion

Franca do të kryejë fluturime stërvitore me avionë të shpejtë mbi Bosnje duke filluar nga e hëna.

Lajmin e ka bërë të ditur forca paqeruajtëse e Bashkimit Evropian në Bosnje (Eufor), duke raportuar se ka pranuar kontributin vullnetar të Parisit “në dritën e përkeqësimit të situatës së sigurisë në nivel ndërkombëtar dhe si masë paraprake”.

“Aeroplanmbajtësja Charles de Gaulle aktualisht po kryen trajnime operacionale në Detin Mesdhe dhe nga e hëna e 7 marsit, avioni i saj Rafale do të fluturojë mbi Ballkanin Perëndimor, përfshirë Bosnjën dhe Hercegovinën,” tha Eufor në një deklaratë./Opinion.al

 

Pas