Sport

“Përjashto këtë të ziun”, racizmi i arbitrit që ndërpreu PSG-Basaksehir


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:42 - 09/12/20 |
Opi Nion

Do të luhet sot në orën 18:55 ndeshja PSG-Basaksehir me arbitra të tjerë, pasi takimi i mëparshëm u ndërpre për shkak të një fraze raciste të arbitrit të katërt ndaj sulmuesit Demba Ba, i cili ndodhej në stol.

Arbitri rumun Sebastian Coltescu i tha kryesorit: “Duhet të përjashtosh këtë të ziun”.  Stoli e dëgjoi frazën dhe futbollisti Demba Ba iu hakërrye arbitrit duke i bërtitur: “Pse the i ziu? Pse? Kur i drejtohesh të tjerëve, nuk thua i bardhi. I ziu pse thua?”

Edhe lojtarët e PSG iu bashkuan protestës së kundërshtarëve dhe të dyja ekipet braktisën ndeshjen. UEFA theksoi se do të bëjë një hetim të thelluar për këtë incident.

Pas