-U tha në Opinion

Përhapja e COVID-19, Berisha: Shkollat, bombë biologjike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:46 - 10/02/21 |
Opi Nion

Ish-kryeminsitri Sali Berisha shprehet se shkollat janë një nga faktorët kryesor të përhapjes së COVID-19.

Berisha tha në emisionin “Opinion” se shkollat janë “bombë biologjike”, ndërsa solli shembullin e disa vendeve në Europë që kanë mbajtur mbyllur shkollat.

“Faktori më kryesor i përhapjes së pandemisë kanë qenë shkollat. Gjermani nuk i ka hapur shkollat, i ka mbyllur. Greqia dje mbylli Athinën, i mbylli gjithë shkollat përveç klasës së parë e të dytë. Austria ndau 5 milionë teste për fëmijët. Këta shakaxhinj e zhytën vendin në katastrofën më të madhe prej 100 vitesh. Shkollat janë bomba biologjike kryesore, spitalet u bën e u bën. Pse u ul sëmundshmëria kur u mbyllën shkollat dhe pse u rritën kur u hapën shkollat. Shkollat janë kryesore, sepse ato janë grumbullime pas asnjë kusht higjenik. gjermania i ka 10 herë kushte më të mira dhe i ka mbyllur edhe sot. Kjo dramë para nesh duke mos marrë asnjë masë tjetër vetëm duke përcaktuar një orar. Pse nuk e dëgjojnë qytetarët qeverinë. Sepse Rama për dori strategji terrori dhe çoi në dhjetëra vetëvrasje.-tha Berisha./Opinion.al

Pas