Bota

Përgjimi i Berlusconit:Lufta, faji i rezistencës ukrainase.Në SHBA dhe Europë s’ka liderëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:57 - 19/10/22 |
Opi Nion

Një audio është publikuar nga mediat italiane, ku Silvio Berlusconi trondit shumicën e krahut të djathtë në prag të konsultimeve për qeverinë e re.  Ai sulmon Volodymyr Zelenskyn, teksa duartrokitej nga deputetë të Forza Italia.

Sipas prestigjiozes italiane “La Repubblica”, fjalët e ish-kryeministrit janë thënë dje gjatë asamblesë së deputetëve në Montecitorio. Ato janë pjesë e të njëjtit fjalim në të cilin Berlusconi kishte treguar se kishte shkëmbyer “letra shumë të ëmbla” dhe shishe alkooli me presidentin rus. Kësaj radhe, fjalimi i Berlusconit i sapo publikuar, sërish nga La Presse, ka të bëjë drejtpërdrejt me Ukrainën.

“Unë nuk e shoh se si Putin dhe Zelensky mund të bashkohen në një tryezë ndërmjetësimi. Sepse nuk ka asnjë mënyrë të mundshme. Zelensky, për mendimin tim … harroje, nuk mund ta them …”, dëgjohet të thotë Berlusconi. Menjëherë më pas kanë ardhur duartrokitjet.

Berlusconi në audio jep versionin e tij për shpërthimin e luftës në Ukrainë: “A e dini se si ndodhi gjëja në Rusi? Për këtë ju lutem,  fshehtësi maksimale. Premtim? (…) Në 2014 në Minsk, Bjellorusi, u nënshkrua një marrëveshje midis Ukrainës dhe dy republikave të sapoformuara të Donbasit për një marrëveshje paqeje pa sulmuar njeri-tjetrin. Ukraina e hedh këtë traktat në ferr një vit më vonë dhe fillon të sulmojë kufijtë e dy republikave. Dy republikat pësojnë viktima mes ushtarëve që mbërrijnë, më thonë, 5-6-7 mijë të vdekur”.

Sipas Berlusconit, faji është i presidentit ukrainas: ” Sapo erdhi Zelensky në drejtim të Ukrainës trefishohen sulmet ndaj dy republikave, të cilat dërgojnë një delegacion në Moskë (. .) .) dhe më në fund arrijnë të flasin me Putinin. Ata thonë: ‘Vladimir nuk dimë çfarë të bëjmë, ti na mbro’.

Ai është kundër çdo nisme, reziston, i nënshtrohet presionit të fortë nga e gjithë Rusia. Dhe më pas vendosi të shpikte një operacion special: trupat duhej të hynin në Ukrainë, të arrinin në Kiev brenda një jave, të rrëzonin qeverinë në detyrë, Zelensky, etj., dhe të krijonin një qeveri të zgjedhur nga pakica ukrainase. Por, Putin hyri në Ukrainë dhe u gjend përballë një situate të papritur dhe të paparashikueshme rezistence nga ana e ukrainasve, të cilët filluan të merrnin para dhe armë nga Perëndimi në ditën e tretë. Dhe lufta, në vend që të jetë një operacion dyjavor, është bërë një luftë dyqind e njëvjeçare. Pra, kjo është situata e luftës në Ukrainë “.

Kjo pjesë e fjalimit kujton fjalinë e shqiptuar në fund të fushatës elektorale nga Berlusconi: Putinit iu desh vetëm të zëvendësonte qeverinë e Zelenskit me një qeveri me njerëz të ndershëm”, fjali të cilën më vonë u mundua ta justifikonte me “I referohesha fjalëve të të tjerëve”.

Po në të njëjtën audio, Berlusconi sulmon liderët e Evropës dhe SHBA-së. Cili është një rrezik tjetër, një tjetër rrezik që kemi të gjithë: sot, për fat të keq, në botën perëndimore nuk ka liderë, nuk ka në Evropë dhe as në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Unë nuk ju them gjërat që di, por nuk ka liderë të vërtetë. A mund t’ju bëj të buzëqeshni? I vetmi lider i vërtetë jam unë … “.

Në pasazhin e fundit, Berlusconi bën thirrje për një “ndërhyrje të fortë”: “Lufta e zhvilluar në Ukrainë është masakra e ushtarëve dhe qytetarëve ukrainas”.

Pas publikimit të audios kanë ardhur edhe reagimet nga personalitete të politikës italiane.

“Deklaratat e Berlusconit janë shumë serioze, të papajtueshme me pozicionimin e Italisë dhe Evropës. Janë fjalë që e vendosin vendin tonë jashtë zgjedhjeve perëndimore dhe që minojnë besueshmërinë e ekzekutivit të ri të mundshëm. Europa sot duhet të zgjedhë nëse do të qëndrojë me Putin ose do të rrijë me Ukrainën dhe Bashkimin Evropian. Qeveria Meloni po lind nën shenjën e paqartësive më të këqija”, është reagimi i sekretarit të Partisë Demokratike, Enrico Letta.

Në të njëjtën linjë ishte edhe Carlo Calenda nga partia Action: “Fjalët e Berlusconit konfirmojnë se Forza Italia” është një parti jo e besueshme dhe është qartazi në anën e Rusisë.”

Kreu i M5S, Giuseppe Conte tha: “në dritën e deklaratave të fundit dhe më të plota të Berlusconit për konfliktin ruso-ukrainas, lind një problem për vendin tonë. Nuk mendoj se mund të pranohet që nga radhët e Forza Italia të vendoset ministri i Jashtëm. Është një problem serioz për besueshmërinë dhe imazhin e vendit tonë.”

Pas