Aktualitet

Përgjimet/”Uaa na ka thirrur SPAK”,punonjësi:Na ka dalë garant Fatos Tushe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:19 - 08/07/21 |
Opi Nion

Të hënën SPAK arrestoi 11 persona  në Lushnje, ish-kryebashkiakun, Fatos Tushe dhe zyrtarë të tjerë të kësaj bashkie për korrupsion në lidhje me ndërtimin e një kanali vaditës me vlerë 24 milion lekë.

Ndërkohë që sipas dosjes së Prokurorisë së Posaçme, ky grup i punonjësve të Bashkisë ishte vënë në dijeni për hetimet, madje për këtë sipas përgjimeve të një nga personave të arrestuar, kryebashkiaku Fatos Tushe kishte bërë 20 herë mbledhje dhe u kishte dhënë udhëzime se çfarë do u thuhet prokurorëve.

Punonjësja flet me dikë në telefon dhe mes tyre zhvillohet kjo bisedë:

Blerta: Uaa do na marrin në pyetje ata të SPAK..e di si jam bërë?

PersoniCfarë thua?! Për çfarë?!

Blerta: Për atë dosjen që morën..e di si jam bërë? Se vetëm ne që kemi vendosur kriteret do na pyesin..uaa do na marrë SPAK-u në pyetje?

Më pas, Blerta Turku telefonon epron e saj Flamur Peqini duke e njoftuar për ardhjen e një shkrese nga SPAK dhe nëse duhej ta firmoste apo jo.

Mes tyre zhvillohet kjo bisedë:

Flamur Peqini: Hë Blerta..

Blerta Turku: Drejtor..se tani po vij te zyra unë..por ka ardhur një shkresë nga policia, nga SPAK-u për të na marrë në pyetje në datë 10..mua..Bardhin..Ilvën..ta firmos?

Flamur Peqini: Në datë 10..e mirë se po vij unë aty..ka ardhur shkresa aty? E mirë..se këtu jam unë me kryetarin..

Bisedat mes kolegëve

Blerta Turku:  Është një polic që ka sjellë shkresa si persona që mund të kenë në dijeni.
Kolegu: Kush do pyetet tjetër?
Blerta Turku: Unë, Ilva dhe Inxhinieri.
Kolegu: Po ajo çne?
Blerta Turku: Është njësi ajo?
Blerta Turku: Po, po, por duhet të shkoj në Tiranë.
Kolegu: Ti?
Blerta Turku: Ne të tre që na kanë thirrur si persona që mund të kemi dijeni, të mërkurën në orën 11 te SPAKU, mua thjesht s’më vjen mirë, po s’kam gjë, jam e qetë për punën që kam bërë.
Kolegu: Ajo ka rëndësi, habitem ç’ne që ju ngeli vetëm ju përgjegjësia.
Blerta Turku: Ne nuk jemi nën hetim, jemi persona që mund të kemi dijeni, pastaj thirren ata se mund të kenë qenë në përgjim.
Kolegu: Ashtu po, po dijeni për çfarë se nuk dihet se për ça ju pyesin atje më kupton?
Blerta Turku: Thanë mos kini merak, mos e diskutoni as në familje thanë të mos shqetësohen kot.
Kolegu: Kush tha?
Blerta Turku: Drejtori dhe ai miku jot.
Kolegu: Epo mirë.
Blerta Turku: Na kanë bërë 20 herë mbledhje gjoja ça të themi atje.
Blerta Turku: … Neve na ka dalë Fatosi garant.

Pas