Aktualitet

Përgjimet e Taçit/ Ky është dokumenti që futi në sherr Salianjin dhe Braçen


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 16/11/21 |
Opi Nion

Kuvendi u përfshi sot nga debate të forta, pasi deputeti i PD-së, Ervin Salianji akuzoi se ish-zv.kryeministri Erion Braçe rezulton i përfshirë në përgjimet për pastrim parash të biznesmenit Rezart Taçi, të shpallur në kërkim nga SPAK.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Salianji e akuzoi ish-zv.kryeministrin se i del emri në përgjimet e prokurorisë italiane.

A je ti zv.kryeministri që del në përgjimet e prokurorisë italiane… Mos m’u drejto mua si kone se je mësuar me këta!”, i tha Salianji-Braçes. Teksa ky i fundit po replikonte nga vendi, deputeti demokrat tentoi edhe përplasjen fizike.

Por si qëndron e vërteta?

Referuar dokumentit ekskluziv të siguruar nga gazetari Thimi Samarxhiu në Top Neës dhe Gazeta SHQIP, aty nuk përmendet emri i Erion Braçes.

Dokumenti i përgjimit të Rezat Taçit mban datën 18 tetor 2021, por në atë kohë, Erion Braçe nuk ishte zv.kryeministër i Shqipërisë, pasi ishte dekretuar qeveria e re.

Teksa iu përgjigj akuzave të deputetit demokrat, vetë Erion Braçe la të kuptohet se mund të jetë dikush tjetër në këtë dosje, por pa dhënë emra.

“Se sa i shqetësuar jam unë për bujqit e di unë, në këtë sallë ka shpifës të dënuar nga gjykata. Në 18 tetor 2021 nuk kam qenë zv kryeministër . Në këtë sallë ka njerëz që paguhen për të shpërndarë akuza, do ua provoj që paguhen me cash, këto histori me lojëra luftash përfundojnë te dita e pagesës cash. O e kam denoncuar unë Armo-n, o s’ka fol njeri këtu. E kam kallëzuar edhe në prokurori. Mua dhe Taçin na ndan një oqean i tërë, s’kemi folur kurrë bashkë. Nuk kemi shkëmbyer asnjëherë asgjë, s’kam shkelur kurrë në televizionin e tij, Ka fytyra këtu që ka qenë”, tha deputeti Erion Braçe.

Ja çfarë shkruhet në Dosje:

Më 18 tetor 2021, Petruzzella, duke folur me partneren e tij, i tregon që është akoma optimist për situatën pasi bashkëpunëtorët e tij kishin “arritur deri tek kryeministri”, dhe se nuk rezultonte që llogaria tek “Alpha Bank” të ishte sekuestruar. Megjithatë ai thotë se ishte e nevojshme të bëhej një lëvizje “si fillim i zhdukim, pastaj i kalojmë për në Hong Kong, ose diku tjetër”.

Fabio: Më tha duhet të rrish i qetë, jemi me fat që klienti është 90 vjeç….kështu që duhet të kalojnë tre muaj…ai thotë “Fabio, të kuptoj mirë, por nuk varet vetëm nga unë”.

Marina: Po ti e kuptove këtë?

Fabio: Po, dreqin kanë arritur deri tek Kryeministri

Marina: Por e ke kuptuar që nuk varet vetëm nga ai? Do me thënë është e vërtetë ajo që thotë?

Fabio: Po, po sigurisht

Marina: Se e ke parë vetë?

Fabio: Ma tha me siguri, se drejtori i bankës thotë që gjërat nuk kanë qenë, nuk janë dhe nuk do jenë ndonjëherë të ndërlikuara.

Marina: Po ti vetë ça përshtypjesh ke?

Fabio: Që kanë nevojë për kohë, që nuk ka ndonjë problem serioz. Përndryshe do kishin mbërritur…

Marina: Te kush? Tek ata apo tek Zummo?

Fabio: Tek Zummo….në fillim i zhdukim pastaj i kalojmë në Hong Kong ose diku tjetër.

Në vazhdimësi të bisedës kuptohet që Rezart Taçi nuk ka futur në lojë kryeministrin, por zv/kryeministrin, nga i cili pritej rikonfirmimin për veprimin, në mënyrë që të zhbllokohej fondi i Zummo-s./Gazeta Shqip

Pas