Te Fundit

Përgjaket marshimi i paqes në Turqi, mbi 30 viktima


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:20 - 10/10/15 |
b.f

ANKARA- Marshimi i paqes i mbështetësve të Partisë Demokratike të Popujve dhe një numri organizatash joqeveritare në Ankara u kthye në një masakër të përgjakshme me dhjetra viktima e të plagosur. Në harkun kohor të pak minutave në vendin nga ku do të niste tubimi në qendër të Ankarasë u dëgjuan dy shpërthime të fuqishme. Raportimet e para flasin për 30 të vrarë e dhjetra të plagosur. Mediat turke thonë se bëhet fjalë për një sulm kamikaz, duke iu referuar burimeve ende të akonfirmuara. Menjëhjerë pas shpërthimimeve turma u përfshi nga paniku, ndërsa auto- ambulancat nisën transportimin e të plagosurve drejt spitaleve.

Marshimi kishte si qëllim uljen e tensioneve mes shtetit dhe militantëve kurdë në juglindje të Turqisë. Konflikti mes tyre ka marrë tashmë jetën e 40.000 njerëzve dhe armëpushimi I arritur në vitin 2012 duket se nuk po funksioninPartia Demokratike e Popujve konsiderohet jozyrtarisht si krahu politik i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit.

article-2039477-0E002EC600000578-599_634x389

 

article-2039477-0E00683A00000578-487_634x403

explosion-in-the-centre-of-the-Turkish-capital-Ankara

 

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas