Kronikë

Përfundon gjykimi i Dosjes 339/1, shpallet i pafajshëm nipi i ish-deputetit të PS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:42 - 28/12/21 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar gjykimin për dosjen “339/1” dhe ka dhënë dënimet për të pandehurit:

– Gentian Marku, u dënua me 9 vjet e 4 muaj burgim

– Fation Marku, u dënua me 9 vjet e 4 muaj burgim

– Oltion Marku, u dënua me 9 vjet e 4 muaj burgim

Ata akuzohen për kryerjen e veprave “Prodhim dhe shitje e narkotike, në kuadër të grupit të struktura penal”, “Armëmbajtje pa leje dhe kundërshtim të forcave të policisë”.

Ndërsa ka shpallur të pafajshëm Samuel Nokën, nipin e ish-deputetit të Partisë Socialiste.

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përfunduar ditën e sotme gjykimin e dosjes 339/1 duke i dhënë fund edhe një prej dosjeve më të përfolura.

Kështu në përfundim të gjykimit janë deklaruar fajtorë:

  1. Deklarimin fajtor te pandehurit Gentian Marku për kryerjen e veprave “prodhim dhe shitje e narkotike, në kuadër te grupit te strukturuar penal” “armëmbajtje pa leje dhe kundërshtim te forcave te policisë” parashikuar nga Neni 283/1 dhe 333/a dhe 334 te Kodit Penal dhe dënimin e tij me 14 vite burgim.

Ne aplikim te nenit 406 uljen e 1/3 se dënimit dhe dënimin e tij përfundimtar me 9 vjet e 4 muaj burgim

  1. Deklarimin fajtor te pandehurit Fation Marku për kryerjen e veprave “prodhim dhe shitje e narkotike, ne kuadër te grupit te strukturuar penal” “armëmbajtje pa leje dhe kundershtim te forcave te policisë” parashikuar nga Neni 283/1 dhe 333/a dhe 334 te Kodit Penal dhe dënimin e tij me 14 vite burgim.

Ne aplikim te nenit 406 uljen e 1/3 se dënimit dhe dënimin e tij përfundimtar me 9 vjet e 4 muaj burgim.

  1. Deklarimin fajtor te pandehurit Oltion Marku për kryerjen e veprave “prodhim dhe shitje e narkotike, ne kuadër te grupit te strukturuar penal” “armëmbajtje pa leje dhe kundershtim te forcave te policisë” parashikuar nga Neni 283/1 dhe 333/a dhe 334 te Kodit Penal dhe dënimin e tij me 14 vite burgim.

Ne aplikim te nenit 406 uljen e 1/3 se dënimit dhe dënimin e tij përfundimtar me 9 vjet e 4 muaj burgim.

Ndërkohë Gjykata e Posaçme ka vendosur:

  1. Deklarimin e pafajshëm te pandehurit Samuel Noka (nipi i ish-deputetit të PS Arben Ndoka) per kryerjen e veprave “prodhim dhe shitje e narkotike, ne kuadër te grupit te strukturuar penal” “armëmbajtje pa leje dhe kundërshtim te forcave te policisë” parashikuar nga Neni 283/1 dhe 333/a dhe 334 te Kodit Penal për shkak se nuk provohet që ta ketë kryer ai.

I kontaktuar nga media mbrojtësi i të pandehurit Samuel Noka, Avokat Arbër Hoxha u shpreh që vendimi është i drejtë dhe është rasti për t’u përgëzuar gjykata në dhënien e drejtësisë pasi ish Gjykata e Krimeve te Rënda dhe aktualisht Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në 21 vite të ekzistencës se saj ky është vendimi i 3 i pafajësisë.

Pas