Aktualitet

Përfitoi 3.7mln € nga afera me inceneratorët,çfarë deklaroi në seancë Lefter Koka


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:53 - 16/12/21 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme e Apelit është tërhequr për të dhënë masën e sigurisë për ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka.  Mësohet se në seancën e sotme para trupit gjykues ai ka mohuar akuzat dhe ka thënë se ka respektuar ligjin.

Koka u arrestua mëngjesin e të martës, për çështjen e inceneratorit të Elbasanit, përmes të cilit SPAK e akuzon se ka përfituar 3.7 mln euro. Akuzat e ngritura nga SPAK për të janë: “Shpërdorimi i detyrës”, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë”, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”.

Prokuroria e Posaçme thotë se ka provuar që procedura e dhënies se koncesionit dhe lidhja e kontratës për inceneratorin e Elbasanit ka qenë në shkelje të ligjit./Opinion.al

Pas